EnglishFrançaisDeutschItalianoPolskiEspañol

Przewodnik: Co powinniście wiedzieć o Mugello

W tym dziwnym sezonie pojawiają się ciekawe tory, które w normalnych okolicznościach nie znalazłyby się w tegorocznym kalendarzu F1. Jednym z nich jest popularna nitka w Mugello, gdzie 13 września zostanie rozegrane Grand Prix Toskanii. O ile motocykliści regularnie ścigają się na tym obiekcie, o tyle kierowcy Formuły 1 zjawiali się tam wyłącznie w ramach testów. W tym roku ta lokalizacja odnotuje wyścigowy debiut i od razu będzie to wyjątkowe wydarzenie, gdyż właśnie w Mugello po raz 1000. na polach startowych staną samochody Ferrari. Co warto wiedzieć o tym torze ? Jak dojechać i jaka jest jego ogólna charakterystyka ? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w tym przewodniku. 

Przelot

Z naszego kraju nie dotrzemy bezpośrednio do Florencji ale istnieje kilka rozwiązań. Pierwsze to wylot liniami Ryanair do Pizy z Gdańska, Warszawy Modlin oraz Krakowa.

Inną opcją jest lot do Bolonii z obu warszawskich lotnisk oraz Krakowa lub Mediolanu z Gdańska, Warszawy Okęcia, Warszawy Modlin, Krakowa, Katowic i Wrocławia. Połączenia do tych miast zapewniają przewoźnicy Wizzair i Ryanair.

https://foter.com/d/d.php?f=https%3A%2F%2Flive.staticflickr.com%2F65535%2F48765779276_dd5bef92b0_c.jpg&s=15cd7e67f207698c9f01174af34fb7e0

Transfer lotniskowy

Z Pizy do Florencji dojedziemy autobusem Autostradale bądź pociągiem Trenitalia. Trasę w przypadku Bolonii i Mediolanu pokonamy Flixbusem

https://foter.com/d/d.php?f=https%3A%2F%2Flive.staticflickr.com%2F65535%2F48775301548_30c0136d95_c.jpg&s=1f0b71001e7f635feaa98f3bdfc2afce

Następnie z Florencji do stacji Scarperia Il Palagio dotrzemy z liniami BusItalia. Tor oddalony jest od stacji 1,5 km, a dystans ten możemy pokonać pieszo.

Mugello Circuit

  • Tor został otwarty w 1974 roku, a od 1988 roku jego właścicielem jest Ferrari. Przez wiele lat służył jako obiekt testowy szczególnie dla włoskiej stajni, w czasach kiedy takie sesje były nieograniczone.
  • Początkowo obiekt był przeznaczony do ruchu drogowego. Sama nitka otoczona jest lasami i wszelkimi pasami zieleni.
  • Nitka mierzy 5,245 km z czego aż 1,141 km liczy sobie prosta startowa. Właśnie ona będzie najlepszym miejscem do wyprzedzania.
  • Nie jest to typowy dla obecnej F1 tor. Mugello jest wypełnione żwirowymi pułapkami oraz zróżnicowanymi zakrętami, których jest tu 15 (6 lewych, 9 prawych).
  • Rekord okrążenia należy do Rubensa Barrichello. Brazylijczyk modelem Ferrari F2004 wykręcił czas 1:18:704.
  • Tor jest położony na różnych wysokościach co zmusza kierowców i konstruktorów bolidów do jeszcze większej precyzji.
  • Uwzględniając tegoroczne osiągi bolidów można stwierdzić, że w Mugello nie ma wolnych zakrętów. Duża siła docisku powoduje, że większość wiraży jest pokonywana pełnym gazem.
  • Ze względu na duże przeciążenia kierowcy będą ścigać się na najtwardszych mieszankach.
  • Jak zostało wspomniane Mugello debiutuje w F1, natomiast w MotoGP i niższych kategoriach motocyklowych jest to stały punkt w kalendarzu. Wzorem Monzy na trybunach brylują tifosi, którzy tworzą niebywałą atmosferę na trybunach. Ku większej ich uciesze, lokalny bohater, Valentino Rossi wygrywał tam aż 9-krotnie, a w latach 2002-2008 był niepokonany.

Gastronomia i nocleg

W promieniu 1 – 1,5 km znajdziemy restauracje Fattoria il Palagio oraz Ristorante Locanda San Barnaba, które specjalizują się w daniach kuchni włoskiej/śródziemnomorskiej. Lokale te posiadają wysoki standard, a co za tym idzie ceny są wysokie. Zdecydowanie tańszymi opcjami będzie wybór Anna Trend i Trattoria Pizzeria Il Torrione.

Jeśli szukacie noclegu nieopodal toru za rozsądną cenę, to rekomendujemy La Locanda di Adele – Il Giardinetto B&B. Obiekt oferuje za dodatkową opłatą transfer lotniskowy. W odległości 4,5 – 5,5 km od toru zlokalizowane są także Figura Apartments oraz B&B villa bianca.

Debiut Formuły 1 na torze Mugello zbliża się wielkimi krokami. Warto nadmienić, że kierowcom będą towarzyszyć kibice, co doda tylko uroku tej malowniczej miejscowości.

Pamiętajcie aby zalajkować nasz fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/pilkanazywo (link widoczny także na górze strony)

Zachęcamy także do śledzenia naszego konta na Twitterze: https://twitter.com/jedznamecz

 

 

 

 

1 Komentarzy

Zostaw odpowiedź

XHTML: Możesz użyć tych tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>