EnglishFrançaisDeutschItalianoPolskiEspañol

Co musisz wiedzieć o Camp Nou?

O tym, że Camp Nou to stadion, na którym swoje mecze rozgrywa FC Barcelona, wiedzą nawet te osoby, które nie deklarują nadmiernego zainteresowania piłką nożną. Czy jednak jest to jedyna informacja na temat tego miejsca, która powinna być nam dostępna? Stadion FC Barcelona jest dla dziesiątek tysięcy osób miejscem wyjątkowym, warto więc dowiedzieć się więcej na jego temat.

Z kart historii

Decyzja o tym, że najważniejsza drużyna piłkarska Katalonii powinna mieć stadion, który będzie symbolem jej potęgi, zapadła w roku 1954. O stworzeniu nowego obiektu zadecydowały przy tym przede wszystkim względy organizacyjne. Camp de Les Cort, a więc stadion, na którym rozgrywano mecze do tej pory, okazał się za mały, mieścił bowiem sześćdziesiąt tysięcy kibiców, a więc znacznie mniej niż deklarowało chęć udania się na mecz. Wybór projektanta stadionu nie był prosty, zadanie to powierzono więc aż trzem osobom. Francesc Mitjans-Miró, Lorenzo García Barbon i Josep Soteras Mauri opracowali projekt, którego realizacja trwała trzy lata i pochłonęła 288 milionów peset. Co ciekawe, z informacji podawanych przez sam klub można wywnioskować, że również Polacy zapisali się w historii tego pięknego obiektu. Pierwszym przeciwnikiem FC Barcelony była reprezentacja Polski występująca jednak wówczas jako Warszawa. Na stadionie rozgrywane były zresztą nie tylko mecze klubowe. Grała na nim również reprezentacja Hiszpanii, w 1992 roku, przy okazji igrzysk olimpijskich, rozgrywano na nim zaś turniej piłki nożnej. Dziesięć lat wcześniej gościł na nim inny znany Polak – msza odprawiana przez Jana Pawła II zebrała 120 tysięcy osób.

Camp Nou obecnie

Dziś kupując bilety na Camp Nou musimy mieć świadomość tego, że względy bezpieczeństwa przyczyniły się do zmniejszenia pojemności stadionu. Nadal jednak zmieści się na nim ponad 99 tysięcy kibiców, co sprawia, że jest on największym piłkarskim stadionem na kontynencie europejskim. Jest to przy tym obiekt spełniający najwyższe kryteria UEFA (pięć gwiazdek z uwagi na spełnianie przez stadion najwyższych standardów konstrukcyjnych).

camp nou w barcelonie

0 Komentarzy

Zostaw odpowiedź

XHTML: Możesz użyć tych tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>