EnglishFrançaisDeutschItalianoPolskiEspañol

Jak odpowiednio wybrać odzież i buty piłkarskie dla dziecka?

Początek przygody naszej pociechy z futbolem nieodłącznie wiąże się z zakupem piłkarskich akcesoriów. Według powszechnej wiedzy najważniejszym spośród nich jest obuwie. Odpowiednio dobrane stanowi gwarancję komfortu wykonywanych ćwiczeń podczas treningów i samych meczów. Oprócz komfortu ważne jest również dobranie obuwia do wieku młodego piłkarza jak i pory roku, w której to przyjdzie nam grać. Jednak na kompletny strój piłkarza również składają się inne dodatkowe elementy jak choćby odzież, ochraniacze, opaski. Postaramy się przedstawić Państwu najważniejsze wskazówki, które opiekun/rodzic młodego adepta futbolu powinien uwzględnić podczas piłkarskich zakupów. Na co powinniśmy zwrócić uwagę a czego powinniśmy unikać, na co uważać oraz jakie marki i modele są najlepsze.

Obuwie  – od tego zaczynamy

W tym miejscu musimy wyznaczyć 3 kategorie w zależności od nawierzchni, na której będzie grał nasz junior. Korki na naturalną murawę tzw.”lanki” to najczęściej wybierane obuwie piłkarskie. Można w nich grać przez zdecydowaną większość sezonu. Tutaj  musimy przede wszystkim zadbać o odpowiedni rozmiar i wygodę. Nie bez znaczenia jest też design. Obuwie musi być idealnie dopasowane i nie możemy stosować kompromisów jak w przypadku tradycyjnego obuwia, które często kupujemy nieco za duże biorąc pod uwagę szybki rozwój fizyczny naszej pociechy. W tym przypadku nie należy stosować półśrodków. Jeśli chodzi o design to nasze dziecko samo będzie bardziej świadome wyboru obuwia, które najchętniej będzie użytkowało. Chodzi tu przede wszystkim o nawiązanie do jego ulubionego klubu bądź piłkarza. Wracając do kategorii obuwia będziemy brać pod uwagę również buty na sztuczne nawierzchnie typu „orlik” – najlepiej sprawdzają się turfy a także buty „halówki” jeśli przygoda z futbolem zaczyna się w okresie jesienno-zimowym.

Strój piłkarski

Podobnie jak w przypadku obuwia rozmiar stroju piłkarskiego jest najważniejszy. Dopasowanie koszulki i spodenek do budowy ciała młodego adepta to ten element, o który należy zadbać. Za duży lub za mały strój może powodować poważny dyskomfort podczas gry. Podczas wysiłku fizycznego, którym niewątpliwie jest gra w piłkę nożną ważne jest dobrać aby  odzież z przewiewnych materiałów. Najbardziej popularne i sprawdzające się aktualnie to stroje z właściwościami termoaktywnymi. W tej wyjątkowej dziedzinie nie naturalna bawełna a syntetyki są górą. Przede wszystkim ze względu na wagę i szybkość schnięcia. Standardowo w organizacji klubowej/drużyny piłkarskiej o takie detale dbają trenerzy lub inni członkowie sztabu. Nie zapominajmy jednak  o tym, że zdecydowaną większość dnia również z piłką nożną dziecko spędza w warunkach domowych i w tym miejscu nasza wiedza i inicjatywa odgrywa ważną rolę. Wykorzystajmy to, że niemal każdy junior ma swojego piłkarskiego idola i koszulka, strój odwołujący się do jego ulubionego piłkarza lub drużyny to dodatkowa inspiracja i motywacja.

Pozostała odzież i akcesoria

Kompletny strój piłkarza to nie tylko obuwie i strój to także pozostałe akcesoria: getry piłkarskie, ochraniacze, bielizna termoaktywna, rękawice bramkarskie, torby sportowe (plecaki) i wiele innych akcesoriów. W dobraniu odpowiedniego zestawu jak w powyższych przypadkach na pewno będziemy kierować się temperaturą otoczenia (porą roku), rozmiarem, marką, indywidualnymi cechami jak na przykład nawiązanie do ulubionej marki, drużyny czy piłkarza. Jeśli poziom zaangażowania naszego malucha ma już zaawansowany stopień i wiemy, że nie jest to jednorazowa przygoda to warto skupić się na wysokiej jakości produktach kilku określonych marek.

Pamiętajmy dbałość o szczegóły, która może wydawać się przesadna w kategorii sportu naszego juniora bardzo często może mieć olbrzymie przełożenie na dalsze kroki, determinację i konsekwencje w praktykowaniu dyscypliny sportu w przyszłości.

0 Komentarzy

Zostaw odpowiedź

XHTML: Możesz użyć tych tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>