EnglishFrançaisDeutschItalianoPolskiEspañol

Na czym polega spalony?

Mecz piłki nożnej to prócz piękna samej gry, także cała gama mniej lub bardziej przejrzystych dla widza przepisów. Wśród nich od lat największe kontrowersje wzbudza pozycja spalonego.

Kontrowersje i emocje związane z tym przepisem wynikają z trudności jego zrozumienia przez przeciętnego widza i brak odpowiedniej ilości informacji, aby dostatecznie zdefiniować czy spalony był, czy też jednak nie. Mówiąc wprost o ile piłka wychodząca na aut czy rzut rożny jest pewną oczywistością i w większości przypadków trudno zanegować taki fakt, to pozycja spalona bywa obiektem interpretacji sędziego, które nie muszą być już tak oczywiste dla widza, a zwłaszcza kibica drużyny, której zawodnik był na pozycji spalonej. Co więcej, spalony bywa też kontrowersyjny dla samego sędziego, który w tym elemencie gry polegać musi często na werdykcie wydanym przez sędziego liniowego, gdyż realnie, samego spalonego da się uczciwie ocenić praktycznie tylko z bocznej linii boiska.

Przepis o spalonym został stworzony po to, że uniknąć sytuacji, w której całość taktyki meczowej skupia się na podawaniu piłki do jednego wysuniętego piłkarza, co z kolei skutkuje murowaniem bramki przez zawodników. Spalony ma zatem paradoksalnie zachęcać zawodników do bardziej ofensywnej gry, bez obawy, że jeden pojedynczy zawodnik strzeli gola, kiedy drużyna będzie zajęta budowaniem akcji ofensywnej. Sama definicja spalonego jest teoretycznie prosta. Spalony jest wtedy, kiedy piłkarz zagra do partnera ze swojej drużyny w momencie, gdy ten znajduje się bliżej linii bramkowej przeciwników niż ostatni gracz drużyny przeciwnej, oczywiście nie licząc tu bramkarza. Istnieją jednak pewne wyjątki, które powodują, że spalonego nie ma, choć teoretycznie piłkarz znajduję się na pozycji, która taki werdykt by usprawiedliwiała. Spalony nie obowiązuje zatem w przypadku kiedy podanie do zawodnika odbywa się z rzutu autowego, rzutu rożnego, od bramkarza oraz kiedy zawodnik wykonuje rzut karny. Spalony nie zostanie też odgwizdany, kiedy zawodnik, mijając przeciwników, jest sam na sam z bramkarzem i poda piłkę koledze z drużyny po linii lub do tyłu. Zawodnik nie jest również na pozycji spalonej jeżeli znajduje się na własnej połowie pola gry czy też znajduje się w tej samej odległości od linii bramkowej przeciwników, co przedostatni zawodnik lub dwóch ostatnich zawodników drużyny przeciwnej.

0 Komentarzy

Zostaw odpowiedź

XHTML: Możesz użyć tych tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>