EnglishFrançaisDeutschItalianoPolskiEspañol

Czy Liga Europy to znaczące rozgrywki, czy jedynie zaplecze Ligi Mistrzów?

Kibice bardzo chętnie śledzą wszelkie rozgrywki krajowe na starym kontynencie, Serie A, Bundesliga, Primera Divison, czy też Premier League, należą z pewnością do najpopularniejszych. Mimo ich wysokiego poziomu i atrakcyjności jest jeszcze coś, co znacznie bardziej elektryzuje entuzjastów piłki nożnej, a mowa tu oczywiście o europejskich pucharach. Zdecydowanie największe wzięcie ma Liga Mistrzów, gdyż nic większego w klubowej piłce osiągnąć się nie da, aczkolwiek niektóre kluby muszą zmagać się w Lidze Euorpy. Czy są to zatem rozgrywki drugiej kategorii, czy jednak w miarę prestiżowy puchar, który ma swoich wielbicieli?

Można powiedzieć, że Liga Europy to coś w rodzaju drugiej kategorii pucharów europejskich, gdyż z pewnością to Liga Mistrzów jest celem każdej mocnej drużyny. UEFA od roku 2021 wprowadza jeszcze trzecią kategorię międzynarodowych rozgrywek klubowych, pod nazwą Conference League. Zdaniem ekspertów, ma być ona szansą dla klubów z nieco słabszych lig, które rzadko bądź też w ogóle nie kwalifikują się do pucharów europejskich. Mówi się, że skorzystać ma na tym chociażby Polska.

Zasady i charakterystyka…

System rozgrywek Ligi Europy terminarz i inne aspekty, są bliźniaczo podobne do Ligi Mistrzów, aczkolwiek mecze rozgrywane są tutaj w inne dni, a wszystko po to, aby te nie nakładały się na siebie, co mogłoby znacząco zmniejszać liczbę oglądających transmisję w telewizji. Podobnie zatem jak w wypadku champions league, to ligi europy trafiają zespoły, które zajmą odpowiednie miejsce w tabeli na koniec sezonu ligi krajowe, ale nie tylko w ten sposób można trafić to ligi europy. Awansują, a precyzyjniej mówiąc spadają do niej te zespoły, które zajmą trzecie miejsce w fazie grupowej Ligi Mistrzów z tym, że znajdują się one od razy w fazie pucharowej. Tabela Ligi Europy w grupowej fazie także wygląda podobnie i widnieją tam zwykle cztery zespoły rozlosowane z czterech różnych koszyków.

Waga zwycięstwa Ligi Europy…

Na pewno nie da się bezpośrednio porównać triumfu Ligi Mistrzów do triumfu w Lidze Europy, gdyż sama obecność w tej drugiej dla niektórych klubów, oznacza katastrofę i ogromną porażkę. Są to szczególnie te zespoły, które rokrocznie awansują do ostatnich faz champions league. Istnieją jednak też drużyny, których jedynym celem na arenie międzynarodowej jest właśnie gra w Lidze Europy, a zwycięstwo w finale uznawane jest jako niebywały sukces i nie ma się czemu dziwić. Zainteresowanie tymi rozgrywkami wprawdzie nie dorównuje Lidze Mistrzów, aczkolwiek spotkania te i tak są transmitowane do niemal wszystkich krajów i wywołują one niemałe emocje. Dla polskich kibiców, pamiętna jest chociażby historia Lech Poznań w tych rozgrywkach, kiedy w samej fazie grupowej z powodzeniem mierzył się z takimi potęgami jak chociażby Juventus Turyn, czy też Manchester City. Niestety od tamtej pory, polskie zespoły mają problem, aby w ogóle zakwalifikować się do fazy grupowej.

0 Komentarzy

Zostaw odpowiedź

XHTML: Możesz użyć tych tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>