EnglishFrançaisDeutschItalianoPolskiEspañol

Przewodnik: Co powinniście wiedzieć o Lipsku

Awans RB Lipsk do półfinału Ligi Mistrzów przyspieszył ukazanie się niniejszego przewodnika. Wyeliminowanie Atletico Madryt jest niewątpliwie największym sukcesem w krótkiej, gdyż liczącej 11 lat historii klubu. Pomimo niedługiej działalności Byki prężnie działają, narażając się przy tym swym oponentom. Dlaczego trzecia ekipa ostatniego sezonu Bundesligi jest tak znienawidzona ? Odpowiedź zarówno na to, jak i inne pytania uzyskacie w dalszej części lektury.

Przelot

Do Lipska nie dolecimy bezpośrednio dlatego przy wyborze połączenia lotniczego najlepiej udać się do Berlina. Stolica Niemiec dysponuje dwoma portami lotniczymi Tegel i Schönefeld. Połączenia do tych lotnisk oferują linie Ryanair i Lot z Krakowa oraz warszawskiego Okęcia.

Bezpośrednio do Lipska możemy dojechać autobusem m.in. firmy Flixbus z Wrocławia, Warszawy, Krakowa, Katowic, Poznania czy Gdańska.

https://foter.com/d/d.php?f=https%3A%2F%2Flive.staticflickr.com%2F1876%2F30830750458_d174347b33_c.jpg&s=0b3a1859f944369abd68acfe6b13f152

Natomiast z Berlina dotrzemy pociągami Deutsche Bahn.

https://foter.com/d/d.php?f=https%3A%2F%2Flive.staticflickr.com%2F65535%2F48929840938_f1687a53e1_c.jpg&s=2aba7ffa6ca40b9640b175ba3284a283

Red Bull Arena Lipsk

 • Arena powstała w miejscu istniejącego od 1956 roku Zentralstadion.
 • Budowa trwała w latach 2000 – 2004 z myślą o Weltmasterchaft 2006. Lipsk był jednym z miast gospodarzy tego turnieju.
 • Debiut uświetnił mecz FC Sachsen Leipzig – Borussia Dortmund w marcu 2004 roku. Rok później zostały rozegrane trzy spotkania w ramach Pucharu Konfederacji oraz 5 z okazji wspomnianego mundialu.
 • Władze preferowały mniejszy obiekt, ale za to typowo piłkarski. Obecnie RB Arena pomieści niecałe 43 tys. widzów.
 • Powstanie przybytku nie pochłonęło wielkich pieniędzy z powodu skromnej infrastruktury. Jak zostało wspomniane władze skupiły się na piłkarskich aspektach budynku.
 • Obecna nazwa funkcjonuje od 24 lipca 2010. Wcześniej stadion był znany pod nazwą Red Bull GmbH.
 • Władze miały problemy aby wypełnić budynek na co dzień, gdyż żaden z klubów nie był w stanie zgromadzić tylu kibiców. Wszystko zmieniło przyjście Red Bulla, który przejął licencję V-ligowego SSV Markrandstadt.
 • Cechą charakterystyczną jest oparty na łukach wygięty dach. Łuki ulokowane są wzdłuż boiska. Same trybuny są dwukondygnacyjne nie licząc tych znajdujących się za bramkami.
 • Strefa VIP ulokowana jest we wschodnim obszarze stadionu. Wszystko dlatego, że przeciwna strona znajduje się bezpośrednio nad kanałem Elsterbecken co utrudnia przedostanie się do tamtejszej strefy.
 • Klub oferuje odwiedzenie przybytku od podszewki. W cenie zawarte jest m.in. zwiedzanie stadionu, katakumb, strefy mieszanej, szatni czy klubowego sklepu z pamiątkami, a wszystko to w cenie 12 EUR (ok. 54 zł). Dzieci i młodzież zaś do lat 14 płacą tylko 5 EUR (ok. 23 zł). Cała wycieczka trwa około godziny.

Bundesliga: RB Lipsk-Eintracht Frankfurt już od 316 zł! (transport+bilet na mecz/nocleg opcjonalny) - Wyjazdy na ...

Kibice RB Lipsk

 • Wiele osób błędnie interpretuje skrót RB uważając, że oznacza to Red Bull. Oczywiście zabieg miał na celu aby tak właśnie sądzono. W rzeczywistości litery RB to “RasenBallsport Leipzig e.V.”. Pierwszy człon można przetłumaczyć jako “trawiasty sport piłkarski”.
 • Jak napisaliśmy na wstępie zespół jest mocno znienawidzony szczególnie na wschodzie kraju. Szybki awans do Bundesligi, o której sile zespół już stanowi powoduje zazdrość ich rywali. Uważają stowarzyszenie za sztuczny twór, zarzucając im brak tradycji czy historii oraz prawdziwych kibiców twierdząc, że na ich mecze nie przychodzą fani, a klienci austriackiego koncernu. Oponenci zdecydowanie bardziej poważają inne kluby z Lipska grające w niższych klasach rozgrywkowych – VfB oraz Lokomotive.
 • Trzecia ekipa poprzedniego sezonu zdążyła już wielokrotnie przekonać się o wrogim nastawieniu konkurentów. Erzgebirge Aue odwołał sparing z RB po postulacie kibiców, którzy zagrozili strajkiem jeśli mecz dojdzie do skutku. Sympatycy FC Köln natomiast wpierw zablokowali przejazd przez co mecz rozpoczął się z opóźnieniem, by następnie wywiesić transparent o treści “8. dnia Bóg stworzył FC Köln. A was w jakiś gówniany dzień stworzył nowobogacki producent puszek”. Jeszcze bardziej szaleni byli kibice Dynama Drezno wnosząc na stadion…głowę byka! Oczywiście zwierzę wybrano nie przypadkowo, gdyż byk jest symbolem zarówno ekipa z Lipska jak i całego konsorcjum.
 • Nieprzyjemne incydenty mają też miejsce na Red Bull Arenie. Na uwagę zwracają poczynania Borussii Mönchengladbach. W czasie jednego z takich spotkań kibice Die Fohlen podkreślali swą bogatą historią oraz tradycję. Manifestowali te wartości m.in. milcząc przez pierwsze 19 minut meczu. Gdy zegar wybił 19:00 minutę, sympatycy Źrebaków rozpoczęli wrzawę. Czas nie jest przypadkowy, gdyż nawiązuje do roku powstania BM.
 • Lipsk nie miał być początkowo siedzibą Die Bullen. Negocjowano z FC St. Pauli czy Fortuną Düsseldorf. Działania nie doszły do skutku kiedy przekonano się jakie plany mają przedstawiciele Red Bulla.
 • Bilety na mecze RB Lipsk nabędziemy z oficjalnej strony klubu. Wyjątkiem są oczywiście starcia z ligową czołówką oraz mecze w ramach Ligi Mistrzów/Ligi Europy. W takim wypadku zalecamy skorzystanie z rynku wtórnego bądź skontaktowanie się z naszą ekipą.

https://foter.com/d/d.php?f=https%3A%2F%2Flive.staticflickr.com%2F2859%2F33159933413_f432dd3fba_c.jpg&s=2a717cf17b8d717e61b100582dc13701

Gastronomia i nocleg

Polecamy oddalony 600 metrów od Red Bull Areny Diego Restaurant & Bar, który specjalizuje się głównie w kuchni meksykańskiej oraz w daniach mięsnych. Nieco dalej, gdyż niecałe 2 km od newralgicznego miejsca ulokowane są godne uwagi lokale – C’est la vie i Drogerie.

Jeśli chodzi o bazę noclegową to w centrum Lipska znajdziemy wiele interesujących propozycji. My zalecamy wizytę w Motel One Leipzig-Post. Wyższy standard oferują INNSiDE by Meliá Leipzig i NH Leipzig Zentrum. Mimo czterech gwiazdek ceny nie odstraszają i znajdują się w promieniu 400 metrów od centrum miasta.

https://foter.com/d/d.php?f=https%3A%2F%2Flive.staticflickr.com%2F1537%2F23885990944_c6dd52b42d_c.jpg&s=20e583ace46828e4c7d2235e703a73e0

Lipsk jest nowym punktem na piłkarskiej mapie, jednak ambitne plany właścicieli powodują, że warto zapoznać się z tym miastem. Zwłaszcza, że daleko z naszego kraju na wschód Niemiec nie mamy 😉

Pamiętajcie aby zalajkować nasz fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/pilkanazywo (link widoczny także na górze strony)

Zachęcamy także do śledzenia naszego konta na Twitterze: https://twitter.com/jedznamecz

 

 

0 Komentarzy

Zostaw odpowiedź

XHTML: Możesz użyć tych tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>